Ett sommarställe får det nog bli, om ett par år...
Frågan är om det finns några kvar som inte är sönderrenoverade om man väntar ett par år.
Jag vill inte vara en sån som bara gnäller, speciellt inte på hur folk har det hemma. Men jag tycker att det är sorgligt att folk river ut gamla fina kök med underbara skåp och planlösningar för att sätta in plastiga kök från IKEA eller var dom nu köpt skiten någonstans.
Det känns inte som folk känner efter vad som passar i deras hus utan köper konceptet med köksö öppen planlösning och högblankt rakt av. Men passar det i ett gammalt trähus?
Varför inte måla om och lägga pengarna på möbler iställlet.
Nä det skulle vara skönt att slippa riva ut ett nytt kök det första man gör.
Och alla spotlights, har folk gått och blivit galna eller är det bara jag som tycker att det är galet fult med spotlights?
Antar att inredningstrenderna går i cykler precis som allt annat. Retrostuket är ju poppis. Men inredningen hos gemene man nu är ju bara ett hopp tillbaka till åttiotalet.
Spotlights, silver, svart och vitt, stora divaner istället för hörnsoffor i skinn.
Jag vill flytta till ett hus där man har respekterat husets själ och inreda det respektfullt och långsamt. Allt behöver inte göras på en gång. Slitna trägolv är också vackra.
Nä det här var en massa osammanhängande gnäll.
Men spotlights, ärligt?
sparris, 2010-12-05
Svensken idag är inte så förtjust i wabi sabi kan tyckas. Om det nu ens finns någon som till fullo förstår innebörden av det, jag inbillar mig på intet vis att jag kommit dit. Och när inredningstidningar kallar det 'ny inredningstrend' blir jag rätt nervös. :S
Men hur som helst. Hellre ett strömlinjeformat ansiktslöst vitt kök än någon som helst personlighet eller avvikelse från normen, det är tydligt. Inte konstigt att vi äter mer och mer ute eller värmer färdiglagat. Vem blir sugen på att laga riktig mat i ett sanatorium?
Modinskan, 2010-10-02
Husets själ!!! Jag håller fullständigt med dig, jag tror att de flesta börjar med renovering aldelles för fort, tom i vissa fall innan de flyttat in i bostaden och då har man ingen chans att hitta husets själ eller vad som är unikt. Sen förstår jag om man vill sätta sin personliga prägel i hemmet men det går oftast att göra utan att riva ut allt och sätta in nytt, och då är det ju frågan vart går gränsen, tycker i många fall att hysterin att måla har gått för läng. Det är alldeles för många fina gamla trämöbler som går åt skogen, men känner att man helt klart blir påverkad av att titta runt här på SR. Så sådana här forum är livsfarliga för möbler och inredning.
moreismore, svarade 2010-10-03
Och jag håller fullständigt med dig.
JKJN, 2010-03-02
Ha, ha vad bra du skriver. Och mitt i prick. Jag håller med. Folk kör så mycket på vad som är poppis just nu. Resultatet blir bara att man tröttnar snabbt eftersom det inte har någon själ och inte passar ihop med huset egentligen. Fortsätt skriva :-)
fabriksflugan, 2010-02-11
AGREE! med stora bokstäver!
speciellt när foll säger "vill ju ha eget, egen stil"....? Att ha olika lampskärmar för alla rum, och chansen att byta lampskärmar så ofta jag kan(har alla möjliga i förrådet, byter ut dom som gardiner efter humöret o årstid) så det är omöligt med spotlight för mig. men åter till din poäng... Ja, i bland händer det att jag ser kök på hemnet "där måste jag riva ut" men då vill jag ha luckor som jag kan hitta på blocket, inte för att följa trenden som de alla tidningarna visar....
Natalia, 2009-12-29
roligt att få läsa om nåt man har funderat över och kännt själv, det gör ont i hjärtat att se när man river ut gammla kök och specielt gamla färgglada kakel och plastmattor..Plastmatta???Varför blev det så fult helt plötsligt????