Hej, Funderar på om vi ska ta bort eller behålla följande valv som finns mellan kök och hall samt mellan hall och vardagsrum. Ett litet "problem" som jag ser det är öppningen mellan kök och hall måste bli lite mindre om vi tar bort valvet och istället gör en rektangulär öppning, dock tycker jag valv känns lite väl mycket 80-tal... Någon som har några tankar/ideer kring detta? Golvet i hallen ska förresten läggas om till trägolv. Med vänlig hälsning Maria
joannan, 2015-03-02
Hej. Jag skulle rösta för att ta bort dem. Tror dock inte att öppningarna skulle behöva bli så mkt mindre. Det är väl bara att "skära ut" hörnen raka. Rör sig ju bara om en liten bit. Gör ni om hallgolvet till samma golv som vardagsrummet så kommer hela ytan dessutom kännas så mycket större. Ett lite tips :)
Vänligen Joanna
mariakj, 2015-03-02
Tack för svar! Trodde jag lagt till flera bilder men så var det nog inte. Bifogar en till bild så det syns tydligare där valvet ligger under trappan.
Nike1234, 2015-03-03
Skulle ta bort dom.