Som ni ser så är det gamla fönster och de sitter även lite lägre än "normalt" (190cm från golv till överkant av fodret).
Jag behöver mycket belysning eftersom det blir väldigt mörkt i rummet, tanken är att på sikt få upp ljusare tapeter.
I taket sitter det skenor som man kan hänga gardiner i men jag vet inte om jag ska använda dem. Jag vet inte ens om man borde ha gardiner och ska man isf ha det så får de inte ta bort för mycket ljusinsläpp.
I min inredningsstil försöker jag att ha rätt mycket vitt och ganska stilrent. Tyvärr har jag inte lagt ut några nya bilder på vårt nya hus men det kommer.
Stjärnan ska plockas ner idag.
Tar gärna emot tips på gardiner, belysning, krukor, blommor och annan inredning, alla idéer är välkomna då jag har kört fast totalt.
Emjo, 2013-01-01
Skulle tro att två vita höga orcider i höga blanka krukor, och en lampa med silvrig längre fot och vit skärm o en hängande ljuslyckta. Skulle nog göra susen :)
Bellz, 2013-01-02
Åh vilket härligt fönster! Jag har en förkärlek för låga fönsterkarmar och älskar själv att sitta i fönstret och titta ut.
Så hade det varit jag, så hade jag nog byggt till en mysig sittpuff eller byggt ut en stabilare fönsterkarm att lägga fina sköna kuddar att sitta på.
Men det är nog ett långsiktigare projekt.
Jag tycker att fönstret är lite av en prydnad i sig så jag hade inte låtit charmen tas över av någonting annat. En snygg gardinstång med någon fin krusedull skulle göra susen, och det finns enkla fina, vita gardiner på Ikea som du kan hänga på vardera sida av fönstret. Det ger ett fräscht, ljust intryck och blir inte för mycket.
Speglar kanske kan vara något för det rummet, om det behövs mer ljusinsläpp? Det ger ju iallafall en sådan illusion :-)
KickiZ, 2013-01-03
Tack för ditt svar, ja jag älskar fönstret och vill verkligen att det ska framhävas men det är svårt tycker jag. Ja om det blir gardiner så blir de helt klart vita men jag vill inte att de ska täcka för mycket av fönstret.
KickiZ, 2013-01-03
Tack för tipsen, ja jag har varit lite inne på höga vita krukor och som du säger så bör man nog ha någon ljuslykta eller liknande som hänger.
Bellz, 2013-01-03
De kan nog hänga halvvägs utanför, på väggen s a s. Det ger kanske ett intryck av att fönstret ser lite större ut också?
Om gardinerna är lite genomskinliga så får du in ljus iallafall.
Tomten6, 2013-01-04
Vita skira gardiner med vita höga krukor som det skrevs här nedan, om du har ett dollar stor har de stora vita hus för blockljus som är otroligt fina, vita höga ljusstakar för blockljus köpte jag på rusta nu innan jul. Men ett så fint fönster har du/ni så häv fram det med massor av vita detaljer.
Anders_A, 2013-01-06
Jag tycker inte att du ska täcka för fönstret med gardiner.
Mitt förslag är att hänga gardiner brevid fönstret istället för framför. Så att de precis täcker sidorna av fönsterkarmen och sen ut över väggen så brett du vill ha det. Det kommer ge en illusion av att fönstret är större än vad det egentligen är vilket känns bra så som du beskriver rummet. Du ska inte ha skira gardiner som någon föreslog om du gör så.
Personligen tycker jag att det är snyggt med gardiner som går från golv till tak, så jag skulle hänga dem i taket nära väggen.