Har en ganska lång husvägg. Den är ca16,5 m, idag har jag 2st up/downlight från konstsmide Modena som jag skall sätta ca 50 cm in från varsitt hörn. Behöver lite hjälp om antal och var. Har skissat lite enkelt i "sweethome3D för att se ungefär. Det får inte bli för mkt. Dessa alternativ har jag funderat över.
1. som bilden visar. Med jämna avstånd mellan ljuspunkterna. tot 5 st (Up/down) ca avstånd 0,50/4,5/8,4/4,5/0,5 i cm
2. up/down i hörnen.En up/down i mittten av väggen. ca avstånd 0,5/8,5/0,5.
Eller vad tycker ni?? Fler alternativ tas tacksamt emot.
Lillan1960, 2012-06-21
Om du har överliggande tak är det rätt snyggt med inbyggda downspottar mot vägg och mark. De framhäver skuggor, i synnerhet vid årstidsväxlingar och om det finns blommor, buskar eller annat vid husknuten.
Lillan1960, 2012-06-21
Glömde vad gäller ditt förslag, tänk på balansen - inte bara vad gäller spottarna utan också hur fönstren sitter. Det är längre avstånd mellan höger väggsida och närmaste högra lilla fönster (på bilden sett) än vänstersidan. En up/downspott mellan var och en av de tre stora fönstren, inalles 2 spottar balanserar väggen bättre. Vill du ha ngt till höger kanske en helt annan form av spott kan bryta eftersom sidan inte är symmetrisk. Det här är mitt förslag =)
Mattias_jo1, 2012-06-21
Har gjort lite andra bättre skisser...tog ned till 3st, 5st blir alldeles förmkt. dock placeringen på de yttersta. Se bilder
Lillan1960, 2012-06-21
Hej!
Ja dessa bilder ger en klarare bild. OM nu dessa stämmer skalenligt så röstar jag på bild 3 - dvs alternativ med 4 stycken spottar =)
Mattias_jo1, 2012-06-21
håller med....går ju göra så många alternativ. Ett annat vore att ha up/down vid hörnen och endast ned på de 2 i mitten t ex.
Holmqvist, 2012-06-21
Jag skulle sätta 5 lampor och sätta i lite svagare lampor i alt.en dimmer så man kan reglera ljuset. Du får bättre ballans på väggen då och slipper mörka partier.
Junia, 2012-06-22
Bild 3, tycker jag ser bäst ut
Mattias_jo1, 2012-06-23
Tycker 5 blir för mycket se bild 4, dock kommer jag förbereda med kopplingsdosa.
Mattias_jo1, 2012-06-23
Håller med!. Blir up/down vid sidorna och 2 enkla i mitten.