Har köpt en lägenhet från 1939 i orenoverat originalskick. Jag funderar på om jag ska behålla originalskåpen och måla om dem och byta handtag eller om jag ska riva ut rubbet och köpa nytt. Och vad ska man lägga för golv? nu ligger det plastmatta direkt på betong.
tips tack..
Nissaryd, 2012-01-09
Självklart finns det charm i att ha kvar de gamla skåpen. Lacka om och få en fräsch finish.. Men där gäller ju att inte blanda för mycket nytt och gammalt utan att allt går i samma tema, om man säger så. Annars kan det nog bli ganska rörigt. Själv tar jag gärna nytt ;)
skatan, 2012-01-09
SPARA DEM!!! Ja gillar dem skarpt! Charmiga o praktiska!! Ja lacka om, handtag i orginalstil?
Tror att de blir kult de få som blir kvar tyvärr så kastas dessa praktiska o snygga skåp alltför oftast ut för att ersättas med själlöst Ikea :(
skatan, 2012-01-09
Golvet hade jag dock bytt ut o jag gillar svart /vitt rutigt golv eller grå/vitt ;)
http://www.styleroom.se/inspiration/rutigt%20golv
flowerkid, 2012-01-10
Behåll de gamla skåpen och lacka om dem antingen i vitt eller kanske turkost (http://www.danskdesign.nu/images/2009VIPP/VippMermaidBins500.jpg) om du vågar. Sen tror jag att ett vitt eller grått trägolv hade varit snyggt.
EX.- Golv.
http://inspirationsdesign.blogg.se/images/2010/tarketttrgolvepogueoakwinter_74337603.jpg
http://ss11i01.stream.ip-only.net/images/blog/images/entries/23/05/53/146599/f19b073c44a69edd
Lycka till! :)
NattTroll, 2012-01-10
Har du råd och tid att riva ut skiten och köpa nytt så gört!
pinkfriday, 2012-01-11
Spara skåpen :) Om din matta råkar vara i linoleum går det jätte bra att måla den, Coolt med vitt golv eller bryta av med en kul färg på golvet. Ta bort den där långa bänken och skjut kylskåpet närmre så du får plats med en matplats. Du kan ju modernisera köket med hänsyn till de gammla skåpen ;) Ny fläkt, vitvaror osv. osv Svart vitt golv vore nice eller så har forbo i grå/blått.
http://www.byggfabriken.com
http://pinkfriday.blogg.se/images/2012/3dabcf472519fd20d52dee0f7fc81c08_183323077.jpg
http://pinkfriday.blogg.se/images/2012/3v0be1faaqvn6qal_409b1ppgq7d2m2rd_____resize_s_800_0_183384086.jpg
Modinskan, 2012-01-14
Kommentar om det som du svarat Misskittykat! Risken är att du köper ett nytt skåp att stilbrytningen blir hemsk visserligen är jag mycket för att blanda själv men det känns inte bra alls det du skriver. Visserligen tror jag redan dina överskåp är utbytta!
NattTroll, 2012-01-14
ja det är så jag tycker helt enkelt^^ men tror många tycker anorlunda:)
Modinskan, 2012-01-14
Ja du... alla har olika smak... på bilderna är det svårt att få en uppfattning... men med tanke på att jag själv har skåp från olika tidsperioder i mitt kök och och jag stör mig på detta så nä jag hade inte satsat på det.
Dock finns det ju nya skåp att köpa i gammal stil som skulle matcha dina nuvarande (kolla kvänumkök) eller hitta på blocket många river ut dessa fina gamla kök. Jag har själv byggt ut och kompletterat mina gamla skåp, krångligare än att byta ut helt och hållet men enligt mitt tycko så är det lättare att få det att smälta in.
Får man lägga sig i mer ;) så hade jag nog satsat på att byta överskåpen över din diskbänken eller tagit bort dem helt och hållet då de du nu har inte riktigt passar in!
Modinskan, 2012-01-14
Hur brett är den delen närmast fönstret i diskbänksskåpet, har du tur kanske det går att få in en där (45 cm bred diskmaskin), ännu mer tur och luckan som du idag har kan kanske passa om du köper en helintegrerad diskmaskin eller om du köper en ny lucka endast till denna.
Kanske lite motsägelsefullt till vad jag skrivit innan, men denna lösning var den enda som fick löst mina liknande problem, då jag också MÅSTE ha diskmasin. Kolla in denna bild på min lösning, där jag valde att bryta helt mot de gamla luckorna då jag saknade en lucka.