Jag tycker att ett sovrum ska vara romantiskt men jag tycker inte vårt är det. Jag ville inte ha tvn i sovrummet men sambon fick som han ville. Dock har vi inte tittat mycket på den. Tittar på tvn i vardagsrummet.
Vi ska ha tapeten kvar men vill gärna ha förslag på hur vi kan möblera. Förvaringsmöjligheter så som garderob, byrå, osv. så att det blir härligt romantiskt. Tänkte att en garderob kanske skulle få plats om man tog bort tvn.
Vill gärna höra era idéer. Tack på förhand.
fiffiz, 2011-08-27
Hej!
http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/40214551 kanske 2 av dessa på väggen med tv.ställ tv på en byrå ,så kan du ha en fyrkantig spegel med lysrör på andra sidan så blir det som ett sminkbord :)
vita gardiner , kanske nåt sånt här:
http://www.textilboden.se/hissgardin-sanna-p-4331.html?osCsid=11b2676aae313a652c417ea3e6b39295
hm.. en liten vägghylla ovanför sängen ....
//Kram Felicia
Marsipanpinglan, 2011-08-27
Hej,
Tack för tipsen :)
En hissgardin ska jag skaffa. Det tänkte jag inte på att ha där. Nu har vi mörka gardiner under sommar halvåret men annars vill jag helst ha ljusa :)
När vi skaffar en annan säng kanske vi sätter upp en hylla där, det kan nog bli snyggt med fina hyllfästen men än så länge får det bli sängen som vi har :/ Inget fel på den dock. http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/S89889561 den eller något liknande vill jag ha :)
Kram Anna
shinelle, 2011-08-29
hade köpt en till likadan byrå som den vita och ställt bredvid, eller målat den träfärgade vit. Blir mer enhetligt då. Hade bytt gardiner. jotex har jättefina romantiska med lila tryck som hade passat jättefint till de lila väggarna! http://www.jotex.se/DetailPages/DetailPage.aspx?categoryid=52082&productId=294327&SellingFlag=SearchText&SearchBackLink= Sen en fin sänkappa, kanske lnnesängkläder, massor med kuddar! Kanske byta sänggavel till något som är lite mer romantiskt, kanske en i smide som matchar den fina ljuskronan. Ett sängbord på varje sida med gammaldagslampor på...hade nog gjort susen!! :-)
Liva34, 2011-08-30
Jag hade också använt mig av en hissgardin, satt ut lamporna lite från mitten av sängen och haft några mysiga bokstäver där, en stor varm tygtavla över sängen. Även lite blommor i fönstret, alternativt några fina silverljusstakar. :-)
Marsipanpinglan, 2013-02-07
Tack för tipsen :) Har inte varit inne på väldigt länge nu.
Har åstakommit en del av sakerna. Har köpt 2 vita MALM byråer att ha under tv:n, tyvärr är den kvar. Hoppas vi kan ta bort den och fylla den väggen med en stor fin bild på oss och någon/några med vår son ist :)
Och så har vi hittat en sängstomme i smide.
Älskar gardinerna du länka till. Enligt mannen blir det för ljust. Men jag ska införskaffa en vit rullgardin så fixar det sig :)