Sök
StyleRoom Logo
Logga in
  • Inspiration
        Hemma-hos-album

        Hemma-hos-album

        • Populära
        • Nya
        • Uppdaterade
        • Gillas just nu
        • Utforska album »
      • Gallerier

        • Sminkbord
        • Barnrum
        • Köksluckor
        • Spisfläkt
        • Utforska gallerier »
        Rum
        • Trädgård
        • Lantligt
        • Badrum
        • Vardagsrum
        • Kök
        • Hall
        • Golv
        • Do-it-yourself
        • Sovrum
        • Förvaring
        • Barnrum
        • Före och efter
        Övrigt
        • Medlemmar
        • Klippböcker
        • Butiker
        • Diskutera
        • App
  • Bloggar
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Logga in/Bli medlem
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Trädgård
  • Lantligt
  • Badrum
  • Vardagsrum
  • Kök
  • Hall
  • Golv
  • Do-it-yourself
  • Sovrum
  • Förvaring
  • Barnrum
  • Före och efter

Kökshjälp

Pucke

Pucke SE

Publicerat för almost 13 years sen
Följ

Efter att ha flyttat till en 4a när familjen blivit större så har vi ett rum kvar att göra iordning men vi är splittrade hur vi ska gå tillväga.

Iom att det är en hyresrätt så är inte större renoveringar på tal om så jag hoppas att ni kan hjälpa till med tips och ideér om vad man kan göra i detta kök.

Det jag helst vill ha är ett mysigt kök för familjen att samlas.

Idag känns det som en enda stor blandning på tidigt 80-tal och modernt med massa krafs överallt.

Vad skulle ni ändrat / gjort om i detta kök?

Loanma

Loanma, 2010-12-10

Hej!

Jag skulle byta handtagen till något mer modernt, kanske Metrik på IKEA (http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/90138833)? Sen skulle jag måla trälisten under skåpen vit Jag har lampan SIRI från MIO (http://www.mio.se/Sortiment/Belysning/Taklampor/Siri/) över matsalsbordet och tycker den är riktigt fin.

/Louise

Trendstyling

Trendstyling, 2010-12-10

Hej hej!

Jag håller med nedanstående tips på att byta ut handtagen samt att måla lister vita. Bara detta kommer göra att köket ser mer fräscht och genomtänkt ut.

Dessutom skulle jag lägga en matta under bord för mer stämningsfull familjekänsla, samt att när julen är över, införskaffa ett par hissgardiner istället eller längder till fönstrena.

Förstår hur du tänker när du tittar på köket, lite av en "rörigt intryck av det hela" och det beror på att du har så många olika färger och då menar jag inte bara "färger" utan det är både sommarblått, sommarrosa oså ihop med julrött och julgrönt. Försök istället tänka lite såsom du har i fönstrena med 2 julstarka färger och det går såklart (när julen är över) att blanda de färger du själv tycker om, men inte alltför många olika nyanser på färger du gillar.

Tycker du tex om blått till vår och sommar är det en jättefin färg till kök, men då ska huvudfärgen gå i blått så att man ser den röda-tråden. Gäller självklart samtliga färger.

Om ni får från hyresvärden kan det även vara en idé att "klä om" arbetsbänken till någon käckare.

Tillsätt gärna din rekvisita lite mer "ihop" än att sprida ut dom över hyllorna, det behöver inte vara ngt på alla ytor :) Varför inte sätta en växt tex i vattenkannan och sätt den tex i hörnan ovan skåpet för att den skall sticka ut. Gäller tex även dina böcker på tavellisterna på vägg.
Mycket rekvisita kan oxå vara väldigt fint, men bör då ha en sk mittpunkt då man ser att "allt hänger ihop"

Någon/några vackra ljusstakar/blockljus du tycker om på bord och självklart ngn fin lampa eller varför inte två bredvid varann för mer hemtrevnad?

Hoppas detta hjälpte dig något och lycka till :)

GOD JUL!

Pucke

Pucke, 2010-12-10

Jag har tänkt tanken att måla listen vit under skåpen. Dock så måste jag hitta rätt kulör, annars kommer det se konstigt ut.

Maggie

Maggie, 2010-12-21

Att byta ut handtagen och måla listorna är en mycket bra idé. Tycker däremot att det är lite "fel" med matta under köksbordet, men det är jag.

Idén med korgar med kökshanddukar (och annat plotter) är helt underbar.

Tycker att det är fint med flera mindre lampor över bordet. Kanske två sådana http://www.belysningsdesign.se/newport-taklampa-brons eller kanske tre små runda?
Tycker att hissgardiner skulle avrunda det hela bra.

Inredningskaos

Inredningskaos, 2011-01-02

Byt ut handtagen på alla skåp. Det finns snygga på bland annat ikea, det kommer nog göra väldigt mycket skillnad.
Måla björklisterna vita också så att de smälter in med köksluckorna.
Ovanför kylskåp och skafferi skulle jag köpa några snygga stora lådor att ha allt krimskrams i som samlas där uppe, det blir mindre damm på överskåpen och det ser mycket mindre stökigt ut.
Taklampan Foto från ikea hade varit fin ovanför ert matbord (http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/00125811). Gärna två eller tre små av dem på rad över bordet.

Lycka till! :)
/iris

Logga in med...

Eller kommentera direkt...

Kontakt & Support

  • Om StyleRoom.se
  • FAQ
  • Användarvillkor
  • Pressrum
  • Annonsera på StyleRoom
  • Kontakta StyleRoom

Följ StyleRoom

Hur kan vi bli bättre?

Skicka feedback
StyleRoom Tusentals hem, miljontals idéer.

Styleroom är siten där medlemmarna visar upp sina hem, samlar inspiration och diskuterar heminredning.

Produced by Rooms Media AB

Copyright © StyleRoom 2007–2023

Logga in med

…eller med ditt StyleRoom-konto

Kom ihåg mig Har du glömt ditt lösenord eller användarnamn?
Stäng annons