Det här rummet ska vår nu 3-mån bebis ha när han flyttar ifrån vårt sovrum. Allt är bara temporärt i rummer nu förutom färgen så bry er inte om det som står i fönster och på golvet. =)
Jag behöver hjälp med att inreda detta rum. Jag har tänkt mig vita möbler. Vilka möbler ska det vara (hyllor, bord osv)? Detaljer? Vad ska det vara på väggarna? Det som ska in är en vit spjälsäng.
ninnisthlm, 2010-11-18
Personligen tycker jag mattan är rummets viktigaste möbel. Speciellt om man är liten och gärna sitter på golvet och leker. Jag hade därför börjat med mattan och sedan fyllt på med möbler allt eftersom barnet växer. Finns ju gott om söta barnmattor där ute. Personligen gillar jag inte barnmattor så mycket utan hade hellre köpt en kina eller orientalisk matta som håller hela livet och barnet kan ta med sig sen när han flyttar hemifrån...men...tror jag är ensam om att tänka så..
Annars är ju Ikeas Expidit populär här på SR... En färgglad korg att samla gosedjuren i, och slutligen en söt väggdekal föreställandes en giraff eller segelbåt... Garderoben blir säkert jättefin med lite färg (eller som den är). Prova gärna nåt djärvare än vitt såsom turkos t.ex.
Sammanfattat i länkar:
http://www.jula.se/plastkorg-27-l-134808
http://www.nylandersmattor.se/barnmattor
http://www.nessims.se/index.php
http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/60135299
http://www.abcleksaker.se/vaggdekor-trad-med-djur-/4896-0
ninnisthlm, 2010-11-18
...fast mysigast tror jag det skulle bli med en ljusblå, nästan vit, sammetslik helteckningsmatta...
Bizzie, 2010-11-18
Åh tack! Jättebra idéer! =)
Wiola, 2010-11-18
På tal om mattor har min son en grön "Hampen" från ikea, finns i olika färger och storlekar - lätt att dammsuga (viktigt i barnrum) och skön att leka/sitta på. Möbler i barnrum slits en del och efter några år vill ni säkert byta stil så satsa på en vit expedit, måla garderoben vit, upp med tavellister på väggen och en vit enkel hissgardin som bas. Sedan är det bara att gå loss i färger på kuddar, korgar, tavelmotiv, böcker mm som enkelt kan ändras/Lycka till från Wiola
Memmlis, 2012-04-09
Vad mysigt med ett barnrum! Ja, måla på gareroben hade jag också gjort efter att jag spacklat igen hålen där handtagen suttit, finns nämligen jättefina knoppar på exempelvis indiska eller på http://www.ljuvali.se/knoppar-hangare/ . Jag gillar de blå med vita prickar :-)
Fönstret är jättefint i sig och synd att täcka med gardiner så en rullgardin med fint mönster kanske räcker? En blå med vita moln kanske?
Länk: http://www.jollyroom.se/produkter/barnrummet/ovrig-inredning/textiler.html?gclid=CIyu-budqK8CFedZmAodFVpIYw
Den lilla dörren tror jag det är bättre att framhäva än att försöka dölja. Kanske använda samma blå färg på den som på fondväggen och texta "i ett hus vid skogens slut" eller liknande på?
Jag håller också på att inreda ett rum till min lille kille och jag har tänkt mig skolbänk som skriv/ritbord. Ev två så han kan leka skola och då behövs ju en svarta tavlan också. Små minikök verkar väldigt populärt här på SR och det finns massor av fina hemmabyggen att inspireras av. En öppen förvaring eller byrå med lådor är nog nästan ett måste men jag är kräsen och letar efter en gammal omgjord möbel. blocket.se är min vän där :-)
På ullared fyndade jag två stora tavlor med alfabetet resp. siffror på och på rädda barnens hemsida finns motiv "kärlek svart på vitt" som är anpassad efter bebisars syn, jättefina tyckte jag o köpte båda sorterna..
Ang. golvet så är de nya heltäckningsmattorna superfina och lättare att rengöra än de som fanns överallt när man var liten. Själv har jag dock vitt trägolv så ska spana in ikeas "hampen" som tipsades om tidigare ;-)
i övrigt tycker jag det är fint att hålla en färg men i massor av olika nyanser, dock kanske lite tråkigt eller svårgenomfört i ett barnrum så då är mitt tips att sortera prylar och möbler efter färg, så alla röda saker hamnar ihop och de gröna bredvid varandra osv. Lite tokigt kanske men lätt för barnet att själv hålla ordning sen.
Att använda tavellister som bokhylla är också roligare för barnet eftersom frasmsidan på boken syns då istället för bara ryggen.
Oj, vad mycket babbel!! Hoppas du har användning för något och lycka till med rummet!