Sök
StyleRoom Logo
Logga in
  • Inspiration
        Hemma-hos-album

        Hemma-hos-album

        • Populära
        • Nya
        • Uppdaterade
        • Gillas just nu
        • Utforska album »
      • Gallerier

        • Sminkbord
        • Barnrum
        • Köksluckor
        • Spisfläkt
        • Utforska gallerier »
        Rum
        • Trädgård
        • Lantligt
        • Badrum
        • Vardagsrum
        • Kök
        • Hall
        • Golv
        • Do-it-yourself
        • Sovrum
        • Förvaring
        • Barnrum
        • Före och efter
        Övrigt
        • Medlemmar
        • Klippböcker
        • Butiker
        • Diskutera
        • App
  • Bloggar
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Logga in/Bli medlem
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Trädgård
  • Lantligt
  • Badrum
  • Vardagsrum
  • Kök
  • Hall
  • Golv
  • Do-it-yourself
  • Sovrum
  • Förvaring
  • Barnrum
  • Före och efter

Hjälp med hallrenovering/inredning önskas!!!

Disco

Disco SE

Publicerat för about 13 years sen
Följ

Har rivit ut ett gammalt garderobssystem ur hallen och lagt nytt golv...Sedan kom vi inte längre. Vi stöter och blöter ideér och tips, vi vänder och vrider och mäter oss blåa...garderob med skjutdörrar för att kunna "stänga in alla kläder" alt öppet och ljusare med skohylla och hatthylla samt krokar till barnen. Nån skänk , skoskåp? SUCK! Fondvägg , vilken vägg, nåt att sitta på? Två vuxna och två småbarn med alla våra tillbehör skall rymmas i hallen, praktiskt och enkelt för barnen att kunna "lägga sina kläder rätt".Bra förvaring.
Fram till där räcket tar slut har vi värmeslingor i golvet. Alla tips mottas innerligt tacksamt, har kört fast i både färg och form och "val" av stil..

fondvägg,skänk
stuckaturtapet
garderobssystem
garderob,hatthylla,skohylla,fondvägg
fondvägg
MamsellZ

MamsellZ, 2010-10-21

Ja, en liten planritning är alltid lättare att fundera efter.. Men, jag gör ett försök. På spaljeräcket kan man ha en krok på varje 'spjäla' för barnen, det blir nog lagom avstånd. Om man nu inte vill ha helt fritt där så klart.
Mitt emot dörren kan man ha garderober för dold förvaring och på väggen till höger innanför dörren kan du ha en hatthylla och skohylla samt ev någon mer garederob och /eller sittplats.

Hugolina

Hugolina, 2010-11-15

Kanske går det att göra ett eget hyllsystem på väggen där tamburmajoren står nu? Sätt upp hyllplan och klädstänger från byggvaruhuset efter behov från golv till tak, krokar på olika höjder närmast dörren. Täck änden mot passagen med en ”vägg” lika bred som hyllplanen är djupa. Häng ett vackert tyg från tak till golv för hela hyllsystemet utom där det är krokar (kanske går att ta till extra tyg så att det går att dra för även krokdelen om det känns stökigt). Skulle sätta en sittbänk, kanske med skoförvaring under, framför spaljéräcket och komplettera med någon mjuk dyna eller så.
Fondvägg där byrån står och om det behövs går det sätta upp ett par skoskåp där, exempelvis Ställ från Ikea. Blir en liten avställningsyta över för en lampa eller vad man nu vill ha där.

Logga in med...

Eller kommentera direkt...

Kontakt & Support

  • Om StyleRoom.se
  • FAQ
  • Användarvillkor
  • Pressrum
  • Annonsera på StyleRoom
  • Kontakta StyleRoom

Följ StyleRoom

Hur kan vi bli bättre?

Skicka feedback
StyleRoom Tusentals hem, miljontals idéer.

Styleroom är siten där medlemmarna visar upp sina hem, samlar inspiration och diskuterar heminredning.

Produced by Rooms Media AB

Copyright © StyleRoom 2007–2023

Logga in med

…eller med ditt StyleRoom-konto

Kom ihåg mig Har du glömt ditt lösenord eller användarnamn?
Stäng annons