Sök
StyleRoom Logo
Logga in
  • Inspiration
        Hemma-hos-album

        Hemma-hos-album

        • Populära
        • Nya
        • Uppdaterade
        • Gillas just nu
        • Utforska album »
      • Gallerier

        • Sminkbord
        • Barnrum
        • Köksluckor
        • Spisfläkt
        • Utforska gallerier »
        Rum
        • Trädgård
        • Lantligt
        • Badrum
        • Vardagsrum
        • Kök
        • Hall
        • Golv
        • Do-it-yourself
        • Sovrum
        • Förvaring
        • Barnrum
        • Före och efter
        Övrigt
        • Medlemmar
        • Klippböcker
        • Butiker
        • Diskutera
        • App
  • Bloggar
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Logga in/Bli medlem
  • Ladda upp
    • Bilder från mitt hem
    • Hjälp med ett inredningsproblem
    • Blogginlägg
  • Trädgård
  • Lantligt
  • Badrum
  • Vardagsrum
  • Kök
  • Hall
  • Golv
  • Do-it-yourself
  • Sovrum
  • Förvaring
  • Barnrum
  • Före och efter

Hjälp till killrum

Aggie

Aggie SE

Publicerat för nästan 15 år sen
Följ

Vår son är 10 år och har fortfarande Pippi på väggarna för att vi inte kommer till skott. Han vill ha mörkgrått och vitt på väggarna. Sängen är OK resten kan bytas ut. Längtar efter förslag.

Petra

Petra, 2008-03-06

Kanske får du inspiration på www.photowall.se
Kolla mitt tonårsrum...

Aggie

Aggie, 2008-03-06

Tack snälla! Super

Janosh

Janosh, 2008-03-06

Grått/vitt är smart då ni slipper måla om när han blir äldre.. Det saknas "häng"-platser. Kanske sängen kan göras om till soffa dagtid och bli en sittgrupp tillsammans med två mindre fotöljer. Fotöljerna kan då antingen vändas mot sängen/soffan eller mot datorn efter behov. Att ha resten av rummet i grå/vitt och fotöljerna i annan färg kan bli lyckat.. En rejäl garderob med plats för både kläder och prylar kan vara på sin plats också. För den dan det börjar bli viktigt att ha det rent och snyggt:) Nyckeln tror jag är att kolla vad han vill ha rummet till, och göra det så att det är tillräckligt "moget" att han kan ha det även när han är 18..
Lycka till!

Aggie

Aggie, 2008-03-06

De tipsen tar jag omgående. Självklart gör vi om sängen till soffa. Tack!

Helene71

Helene71, 2008-03-09

Varför inte en skyline i gråskala som fondvägg, och matcha med ljusgrå väggar.

Aggie

Aggie, 2008-03-09

Tack det är en bra idé, men jag lyckades förhandla bort svarta och gula väggar till mörkgrå o vita för att istället ha gula detaljer. Därför tror jag att ljusgrått inte är lika uppskattat, men jag ska absolut fråga. Tycker själv det skulle vara snyggt.

Kim

Kim, 2008-03-16

I decomramas tapetkatalog finns massor med fina tapeter i alla möjliga färger. Till vår blivande v-rum har vi valt att fonda med en mörkgrå nr 4919 och övriga väggar köra med en matchande vit tapet 4913 som inte är riktigt kritvit. Både är lite "laserade" i stilen så de blir lite levande! Tåls att tittas på iaf:-)

Lycka till!

bettan

bettan, 2008-03-17

Har ett tips på en stor tavla som passar bra i ett pojkrum.
Eftersom du har valt grått och vitt till väggarna i din sons rum så finns det en jättestor tavla på IKEA som har ett motiv med New York i svart/vitt med färg bara på de gula taxibilarna. Har du sett den?
Gult passar ju bra som accentfärg till grått och vitt så det går ju att ta upp gult i fler detaljer i rummet sedan.

hemlunda

hemlunda, 2008-03-22

En av mina söner har den här fondväggen tillsammans med en mörkare grå tapet med metallic skimmer. Helnyggt :)
http://www.midbec.se/undersidor/kollektionssidor/qbic.html

Kanske kan det vara någonting?

hemlunda

hemlunda, 2008-03-22

Jag glömde att säga att Ikeas PS plåtskåp i silver är jättesnyggt till. Skaffa också ett databord i silver och svarta detaljer i rummet. Turkost men även lime grönt är jätte fräscht till.

No user male

Logga in med...

Eller kommentera direkt...

  • 1
  • 2
Nästa

Sida:

StyleRoom App för iPhone

Hemma hos alla.

Nu som app!

Ladda ner StyleRoom från App Store Ladda ner StyleRoom från Google Play

Kontakt & Support

  • Om StyleRoom.se
  • FAQ
  • Användarvillkor
  • Pressrum
  • Annonsera på StyleRoom
  • Kontakta StyleRoom

Följ StyleRoom

Hur kan vi bli bättre?

Skicka feedback
StyleRoom Tusentals hem, miljontals idéer.

Styleroom är siten där medlemmarna visar upp sina hem, samlar inspiration och diskuterar heminredning.

Copyright © StyleRoom 2007–2023

Logga in med

…eller med ditt StyleRoom-konto

Kom ihåg mig Har du glömt ditt lösenord eller användarnamn?
Stäng annons