Japp, jag har skaffat mig en liten etta :-)
37,1 kvadrat med sovalkov, balkong och separat kök. Badrummet är nyrenoverat och golven i lägenheten är nya (laminat + parkett). Tänkte lägga upp bilder så snart som möjligt!
färgsättning
Jag har stora planer men inga förkunskaper/talang så jag är tacksam för alla råd och förslag! Jag har en duktig målare som kommer täcka varenda kvadratcentimeter av lägenheten (mestadels vit) på bästa sätt... Han ska sätta upp lister, spackla osvosv. Samtliga väggar blir vita i nån nyans (han rekommenderade jotun äggvit). Dörrarna kommer målas vita, dörrkarmarna vita (i en lite annan nyans än väggarna, och blanka), listerna i taket blir nog vita de med. Taken också.
I köket är tanken att skåpen ska målas vita och luckorna med (i en lite annan nyans, eller ska man kanske satsa på en helt annan färg?). Kaklet är ganska nytt och, tyvärr, vitt. Bänkskivan är en ful melerad vit plastgrej och diskhon dubbel i rostfritt. Jag tänkte slänga ut det och fixa en mörk granitskiva eller nåt liknande över hela. Gärna nån designad diskho i annorlunda geometri med en cool blandare. spottar över diskbänken.
I vardagsrummet tänkte jag ha en fondtapet i nåt mörkt, stormönstrat, bakom soffan. Jag gillar det vita, lungt och stilrent. Är lite rädd att det blir för tråkigt/sterilt bara eller "kvinnligt". Ska vara karligt, utan att det blir ungkarligt ;) Har en polare som ska måla lite färglada tavlor för att bryta av.
I vardagsrummet finns en sovalkov som jag tänkte avgränsa med någon typ av draperi.
Inredning
Jag gillar att ha det "cleant". Diskreta handtag, rent, dolda sladdar, små högtalare och genomtänkt förvaring. Är mer praktisk än estetisk om jag säger så...
Det finns en överhängade risk att det blir väldigt funktionellt och tråkigt om jag får bestämma allt själv hehe.
Jag har 2 gråa 2-sitssoffor från Mio (monza tror jag de heter), 1-2 ikeabyråer i ekfanér (malm) och ett halvmåneformat köksbord från ikea i mörk trä. Det behöver köpas fläktkåpa (svart cylinda, elgiganten har jag tittat på...), "städskåp"+överskåp/täckskiva till kyl/frys (gärna som en enhet). soffbord tvmöbel + hyllor (hyllsystemen från furniturebox.se i valnötsfanér verkar nice) men är öppen för andra lösningar, gärna med inbygda spotlights.
I badrummet tänkte jag köpa ett skåp med nytt handfat, ny toasits, spegel och en duschkabin. Min far kommer sätta in nya eluttag, fixa kabelkanaler och dimmers.
Min budget är ganska bra och jag vill helst inte tumma på kvalitén, även om jag inte är stenrik eller märkesfixerad. Ikea gör väldigt bra och prisvärda grejer men jag upplever det tyvärr som lite för vanligt så jag undviker det om det inte kostar allt för mycket.
Prylar
Jag har en media-pc med trådlös mus/t-bord att använda tillsammans med en 40" (ska ev. köpa större) svart lcd-tv från Samsung, surroundhögtalare som ska väggmonteras. En bärbar dator (som jag tänkte ha vid köksbordet).
Ett akvarium på 240 liter i valnötsfanér (som jag antagligen tyvärr måste sälja pga. platsbrist). En microvågsugn som ska upp på en hylla i köket. King of Coffee från obh nordica i rostfritt.
Det som ska köpas i prylväg är diskmaskin, belysning och lite kruxväxter/prydnad.
Detaljer
jag behöver köpa nya handtag till kökskåp/lådor och dörrhandtag till toalett och garderob.
Det här blev ett långt och lite rörigt inlägg men det var skönt att få skriva av sig. Det är mycket som snurrar i huvet! Hoppas ni har lite tips och råd! Bilderna kommer snart ;)
ForvirradeMarcus, 2009-06-08
Hittade en cool fondtapet att ha bakom den mörkgrå soffan.
http://www.photowall.se/showItemLarge.aspx?bild=e1839
Sen hänger jag upp en avlång, stor, färgglad tavla så det blir lite färg.
fondtapeten är 3,6 * 2,7 så jag hoppas att storpixlat blir coolt snarare än rörigt...
Selina, 2009-06-09
Grattis! låter som ett spännande projekt
Köket: det finns kakeldekor som man kan sätta på det vanliga kaklet.. ser hur bra ut som helst.. bara kaklet är slätt... sök på kakeldekor här inne och du får massvis med olika förslag kolla tex in albumen "Kök", "Före o efterbilder på vårt kök" eller "Köket" Lycka till!