Hyresrätten, vill ha tips!
Nyinflyttad tjej med sambo i en hyresrätt på 62kvm. Jag brukar vanligtvis ha hundra miljoner olika idéer och jag anser mig ha bra smak, ett öga för saker helt enkelt. Men nu när det väl än min egna lägenhet har det låst sig - totalt! Men en hyresvärd som inte heller låter mig göra speciellt mycket (tapeterna..........) så känner jag mig väldigt fast och hade väggarna varit vita allihop hade jag nog känt annorlunda. Men det jag vill är visa (ett tyvärr sjukt stökigt hem, men lusten att städa fint finns inte riktigt i ett hem som är upp och ner!!) hur det ser ut nu, och jag ber er om hjälp för tips, hur kan jag få det här i ordning... Jag gillar lite industri, mjukt, shabby chic och sånt. Ljust med svarta inslag.
jody, 2015-03-23
Din hyresvärd kan absolut inte bestämma att du inte får tapetsera/måla. Däremot kan hyresvärden vägra bekosta det. Men dom kan inte neka dig att ordna det själv så länge det är neutralt och proffsigt utfört när du flyttar därifrån.
Ambeli, 2015-03-10
Tycker ändå att det ser riktigt fräscht ut!
Får ni göra hål i väggarna/taket? I sånt fall skulle jag hänga upp ett ljust draperi framför den tapetserade väggen som du vill dölja i vardagsrummet, tror att det skulle ge en mysig känsla. Annars skapa en hyllvägg (med dessa hyllor kanske: http://www.ikea.com/se/sv/catalog/products/10275857/#/30275861) med en massa fina detaljer i.
Håller med om att garderobsdörrarna inte var dom snyggaste jag sett ;) Ser inte riktigt vad det är för material, men min spontana tanke är att sätta upp dekorplast om du inte får måla om. Se bara till att materialet bakom klarar av det och inte "följer med" när du tar av dekorplasten. Alternativt köra på draperi-lösningen här med.
Lycka till!
Ehrelle, svarade 2015-03-12
Tack! Jo det får vi göra, jag tänker nog köra på tyg som fondväggar, för att täcka tapeterna. Det kommer lösa det mesta för mig känner jag, att bli av med färgerna jag inte vill ha... ;) Men just nu sitter jag och funderar hur tusan ajg ska få en mysig känsla i köket. Känns inte alls mysigt just nu ;)