Handskrivna inredningsprylar och presenter.
Samlade inredningsprylar, Canvastavlor, brädor m.m jag pysslat ihop.
Finns även på Facebook: Madebyelle
Samlade inredningsprylar, Canvastavlor, brädor m.m jag pysslat ihop.
Finns även på Facebook: Madebyelle
Parkgatan, 2012-07-12
Vilken fin lampa :)
BeckaB, 2012-07-12
Den turkosa brickan på första bilden var ju gudomligt fin!
s_udenius, 2012-06-29
Jätte fina tavlor.. undrar också vad du använder för penna eller är det en smal pensel med färg på? Förstår att du ritar med blyerts först och suddar ut men det du fyller i texten med sen? Mvh Sandra
elle100, svarade 2012-06-29
Tack! :) Nej, det är penna jag använder. Pensel blir bara kladd när jag försöker... Permanent penna är det, så att det tål att suddas över. Svarta köper jag på bokia för 20:-/ styck. Vita kan vara lite svårare att få tag i ,men det funkar ganska bra med vit "gel-penna" finns ju också på bokhandeln eller i pysselaffärer. Man får vara försiktig när man suddar bara, se till så att den torkat ordentligt. Lycka till!
s_udenius, svarade 2012-06-29
Tack så mkt, då ska jag köpa mej en sån penna och prova lite =) Har du nå tips på var man kan köpa canvas relativt billigt?
elle100, svarade 2012-06-29
Jag köper på Harald Nyborg, de brukar ha många storlekar och bra priser!
Nettan.e69, 2012-06-29
Hej! Blev så otroligt inspirerad av dina tavlor med låttexter. Men jag undrar hur du gör? Skriver du på fri hand eller har du någon sjablon? Och vad använder du för penna?
Vill göra likadana tavlor till min dotter:)
elle100, svarade 2012-06-29
Hej! Vad kul att du gillar! Jo, jag skriver ju på fri hand. Brukar rita stödlinjer i en fyrkant eller hjärtformad eller hur man nu vill ha det, tunnt med blyerts, som suddas ut när jag skrivit texten klart. Sen är det bara att skriva på. :) Det behöver ju inte vara på Canvasduk, utan jag har även gjort på färgat, eller vitt, papper och ramat in. Lättare att slänga dem och göra nytt om man inte skulle bli nöjd. :) Lycka till!
lisaarv, 2012-06-28
Jag gillar tavlorna på bild 11 jättemycket! Mina favoritlåtar! Har du gjort dom själv eller kan man köpa dom nånstans?
elle100, svarade 2012-06-28
Jag har skrivit dem själv. Är några av mina favoriter också :) Kul att du gillar.
På denna blogg: www.madebyelle1.blogspot.com kan man kontakta mig via mailadressen, om du är intresserad av likadana. :)