Torpet (gammalt album)
Har ett torp ihop med min sambos pappa. Han är dessvärre trött på "eländet" som han döpt det till och låter oss ha det själva och göra precis som vi vill där. Inte mig emot som har massa idéer för hur jag vill att det ska ser ut :-)
Har påbörjat renovering i köket, där det behövdes mest. Uppdaterar med nya bilder allt eftersom arbetet fortlöper.
Elvira51, 2011-03-07
Jättemysigt! Vad heter färgen du har på väggen? Den ljusblåa
katja, svarade 2011-05-07
Oj, minns inte.. tog bara en som vi gillade genom att titta på alla färgproverna
MamsellZ, 2009-11-09
Underbart torp! Härligt att ni sparade det gamla inbyggda skåpet, det fanns ett sånt i torpet jag och min dåvarande man köpte, men när vi skilde oss köpte fd svärfar det - och rev ut skåpet och renoverade med PLASTmaterial! *ryser*
katja, svarade 2011-01-02
hua! ja det är inte alla som inser värdet av byggnadsvård och hur fint det faktiskt är.
elinkristina, 2009-11-06
Vilket underbart litet torp!!
Wicke, 2009-08-09
Toppenfint!
Sockertoppen, 2009-08-01
Vilka inspirerande bilder! I köket har ni verkligen fått till den ljuva svenska sommarkänslan!
katja, svarade 2009-08-01
Tack! Ja vi är verkligen jättenöjda med köket. Från att ha känts skitigt, slitet och litet är det väldigt mysigt numer att sitta där. Sambons pappa var lite orolig för att den blå färgen skulle göra att det känns kallt men jag är glad att jag stod på mig :-)
Innolina, 2009-06-10
Vilken guldgruva ni har!! Detta kommer att bli hur fint som helst. Ser fram emot fler bilder allt eftersom ni renoverar :) Ha det gott.
katja, svarade 2009-06-11
Ja, det är verkligen helt underbart. Ingen vatten eller el, bara brunn. Men det har ju sin charm och så är det ju så fridfullt där ute.
Ska iväg imorgon och fortsätta operation göra om köket :-)
Cessan, 2009-06-10
Mysigt ställe att "ladda batterierna" på. Ser fram emot fler bilder! Barnvagnen var ju super cool! :)
ave, 2009-06-10
Vilket härligt torp, jättemysigt! Supercharmig barnvagn!
katja, svarade 2009-06-10
tack :-) ja, det är riktigt härligt ställe, och blir ju finare ju mer man pysslar där ute.